РОДУВАННЯ: що це таке і навіщо це потрібно?

РОДУВАННЯ: що це таке і навіщо це потрібно?

Що таке родій?

Родій, відкритий в 1803 році, є одним з найбільш рідкісних і дорогих коштовних металів, за вартістю в кілька разів перевищує золото. Це метал платинової групи, має сріблясто-білий колір, відрізняється високою твердістю і міцністю. Однак ювелірних виробів з родію не роблять з огляду на його високу ціну і складності в обробці. Ціна за 1 грам родію досягає 113 доларів.

Що таке родування?

Родування золотих прикрас - це нанесення на поверхню металу тонкого шару родію. Це дозволяє виробу придбати особливого блиску, підвищити свої початкові якість і характеристики, які допоможуть бути більш стійкими перед зовнішніми подразниками. Сам метал має особливий світлий відтінок і металевий блиск, який, на перший погляд, дуже схожий на срібло. Використання саме родованого покриття стало актуальним тому, що матеріал має стійкість перед корозією і має високу міцність.

Переваги родованих прикрас:

  • підвищена міцність
  • відсутність сприйняття до зовнішніх подразників
  • гіпоалергенність
  • блиск
  • відсутність потемніння згодом
  • оригінальний зовнішній вигляд
  • стійкість перед реагентами
  • стійкість до корозії
  • стійкість перед нестандартними температурними показниками

 

Як відбувається родування?

Родування прикрас проводять гальванічним методом. Цей процес складається з декількох етапів.

1. В першу чергу ювелір готує поверхню виробу. Він проводить попередню полірування або шліфування, це потрібно для того, щоб отримати ідеально чисту і рівну поверхню для адекватного нанесення родієвого покритія.

2. Потім виріб знежирюється і промивається, його опускають в гальванічну ванну, в якій знаходиться спеціальний розчин. Електричний струм, що пропускається через цей розчин, сприяє виділенню родію, а він, у свою чергу, починає покривати прикрасу тонким шаром.

3. Розчин працює як провідник для солей металу, які будуть осідати на поверхню виробу. Між собою фахівці називають цей процес «готування». Рідина має негативний заряд, а молекули загрожених елементів - позитивний. Це відбувається так, що коли струм проходить через рідину, мінус починає притягатися до плюса. І в підсумку відбувається покриття родієм.

При цьому товщина покриття не повинна перевищувати 25 мкм. При більшій товщині шару зсередини родій може схилятися до внутрішнього тиску, що призведе до появи тріщин.

 

Джерело: Роскошь Золота